Gmina i Urząd

Szczepanów

Stare, kamienne schody w dawnym parku przysypane opadającymi liścmi
Dawny park dworski w Szczepanowie

Szczepanów jest nieznacznie oddalony od najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Dzięki temu panuje tutaj spokój i cisza. Na początku XX wieku swoją willę wybudował tu dyrektor fabryki dachówek z pobliskiej Jankowej. Cisza w połączeniu z piękną przyrodą również obecnie stanowią spory atut. Być może nowy dom opieki społecznej zapoczątkuje kierunek rozwoju Szczepanowa.

Paweł Lichtański, burmistrz Iłowej 

Pierwsza wzmianka o Szczepanowie (niem. Zeipau) pochodzi z 1474 roku. Wieś należała wtedy do rodziny von Beyer. W kolejnych latach często zmieniali się jej właściciele. Należała m.in. do księcia von Wallenstein, barona von der Goltz, hrabiego von Tottleben,  kupca z Bremy Oloffa. W połowie XIX wieku znajdował się tu folwark, młyn wodny, tartak i gospoda. Około 220 mieszkańców mieszkało w 31 zagrodach. Hodowano głównie owce i woły. Ostatnimi właścicielami (w latach 1933–1945) byli państwo Wohlfarhrt.

Przeczytaj więcej na stronie: „Zamki, pałace, dworki”

Na początku XX wieku we wsi znajdowała się willa dyrektora fabryki dachówek i kopalni węgla brunatnego Zeipauer Dachstein – und Braunkohlenwerke AG, którą zaprojektował słynny architekt Otto Bartning, jeden ze współtwórców Bauhausu, kierunku architektonicznego w ramach niemieckiego modernizmu w I połowie XIX wieku. Niestety willa się nie zachowała, ale w pobliskiej Jankowej Żagańskiej uratowało się drugie wspaniałe dzieło Bartninga – wieża ciśnień.

Czarno-białe zdjęcie murowanej willi w otoczeniu drzew

Obejrzyj film o Szczepanowie i Jankowej Żagańskiej

Tajemniczy park

Właściciele mieszkali w okazałym pałacu położonym w rozległym parku. Obok znajdował się duży folwark. Do dzisiaj z dawnej świetności niewiele pozostało. Przetrwał park z bogatą roślinnością i trzema zabytkowymi dębami szypułkowymi. Okazałe drzewa, tzw. dęby szczepanowskie (prawie 4 m obwodu i niespełna 30 m wysokości) wpisane są na listę  pomników przyrody.

Park kryje wiele tajemnic. Bystre oko zauważy stare schody, kamienny mostek i ślady zabudowań. Podmokły teren upodobały sobie bobry. Nietrudno spostrzec ścięte drzewa i żeremia, czyli gniazda bobrów składające się ze sterty gałęzi wymieszanych z błotem i mułem.

Świetlica wiejska

W centrum wsi znajduje się świetlica wyremontowana dzięki dotacji pozyskanej przez Gminę Iłowa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wartość tej inwestycji to ponad 300 tys. zł. 20 maja 2015 roku nastąpiło otwarcie kompleksowo odremontowanej sali i odbyła się tu VIII sesja Rady Miejskiej. Była to pierwsza w historii sesja Rady w Szczepanowie.

Kościół i cmentarz

Niewielka świątynia w Szczepanowie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest kościołem filialnym parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Żarach – Kunicach.  Również do parafii w Kunicach należy cmentarz w Szczepanowie. Po pochowani są tu głównie byli mieszkańcy Szczepanowa oraz Jankowej Żagańskiej. Nekropolia datuje się z początku XX w.. Najstarsze płyty nagrobne pochodzą z 1908 r

Oaza seniorów

W Szczepanowie od 2020 roku działa Dom Opieki Corda oferujący starszym osobom opiekę stałą i czasową. Budynek położony jest wśród zieleni, w pobliżu parku. Placówka dysponuje ośmioma miejscami w przyjemnie urządzonych pokojach jedno- i trzyosobowych. Przeczytaj więcej.

Szczepanowskie totemy

Zbudowana w 1995 roku Stacja Uzdatniania Wody (SUW) w Szczepanowie to najbardziej rzucający się w oczy obiekt we wsi. Metalowe kolumny nazywane popularnie totemami  kryją studnie i stacje filtrujące. Woda, pobierana ze studni o głębokości od 38 do 48 m, pompowana jest pompami głębinowymi, przepływa przez filtr piaskowy, a następnie trafia do hydrofiltrów skąd wpuszczana jest bezpośrednio do miejskiej sieci wodociągowej.

 

O sołectwie

Zdęcie wsi z lotu ptaka. W dali duży las

      • 210 mieszkańców
      • Sołtys: Anna Delikat
      • Rada sołecka: Renata Bankiewicz, Jadwiga Bankiewicz, Jolanta Szałagan, Krzysztof Suchodolski
Kobieta w krótkich ciemnych włosach i granatowej kurtce stoi na tle budynku z czerwonej cegły z dreanianymi okiennicami
Anna Delikat, sołtys Szczepanowa

 

Fundusz Sołecki na rok 2021

Sołectwo Szczepanów  utrzymanie czystości w miejscach publicznych 1 500,00
utrzymanie terenów zielonych – składki na ubezpieczenia społeczne 200,00
utrzymanie terenów zielonych – wynagrodzenia bezosobowe 1 800,00
 utrzymanie terenów zielonych zakup materiałów i wyposażenia 200,00
 rozbudowa oświetlenia drogowego 11 000,00
integracja mieszkańców, składki na ubezpieczenie 200,00
integracja mieszkańców, wynagrodzenia bezosobowe 1 800,00
integracja mieszkańców, zakup materiałów 300,00
 zakup materiałów i wyposażenia świetlicy wiejskiej 2 508,21
Razem 19 508,21