Bez kategorii

Z Konina do Konina przez Konin

Od 17 do 19 czerwca 2022 r. gościliśmy w gminie Iłowa cyklistów z PTTK Konin / CIKLO, którzy w tych dniach przybyli z Konina (woj. wielkopolskie), aby zakończyć paroletni cykl rajdów rowerowych „Z Konina do Konina przez Konin”.
Wyprawa rowerowa była odkładana przez dwa ostatnie lata z uwagi na pandemię. Jednak cały ten czas rowerzyści podtrzymywali kontakt z Mieczysławem Jakubowiczem, który pomógł w organizacji ich przyjazdu.
Pierwszego dnia pobytu goście odwiedzili Konin Żagański, gdzie podczas spotkania zorganizowanego na świetlicy przez Koło Gospodyń Wiejskich, sołtysa Zdzisława Chodorskiego i jednostkę OSP Konin Żag. opowiedzieli o swojej działalności oraz wysłuchali historii o powojennych losach miejscowości z ust Pani Władysławy Balik.
Kolejny dzień rozpoczął się rankiem od wycieczki rowerowej, którą poprowadził burmistrz Paweł Lichtański. Rowerzyści pokonali ponad 40 km dystans w temperaturze sięgającej 40 st.C. Odwiedzili min. Jankową Żagańską, Szczepanów, Wilkowiska i Żaganiec, skąd dotarli aż do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, a potem z powrotem do Iłowej. W Iłowej poznali historię Parku Dworskiego i pałacu, którą opowiedział Jerzy Leżyński.

Trzeciego dnia z uwagi na zapowiadane tropikalne upały, wczesnym rankiem grupa udała się rowerami przez Żagań do leżącej nieopodal Nowego Miasteczka osady wiejskiej Konin.

Goście korzystali z uprzejmości Szkoły Podstawowej w Iłowej, gdzie nocowali na hali sportowej.
Dziękujemy za wizytę i mamy nadzieję, że rowerzyści z PTTK Konin/CIKLO będą długo i miło wspominać swój pobyt w gminie Iłowa.