Gmina i Urząd

Pamięć o Sybirakach

W niedzielne południe 11 lutego podczas uroczystości na cmentarzu komunalnym, mieszkańcy gminy Iłowa uczcili pamięć Sybiraków.  Zmarłych Sybiraków uhonorowano minutą ciszy.

W 84 rocznicę pierwszych masowych deportacji na Sybir, delegacje władz gminy, uczniów i kadry szkoły podstawowej, parafii oraz kół Związku Sybiraków złożyły biało-czerwone wiązanki pod krzyżem. Pani Maria Rawska, która jest prezesem koła Związku Sybiraków w Iłowej, co roku angażuje się w przygotowania uroczystości związanych z Sybirakami. Zarówno w lutym, kiedy przypada rocznica pierwszych deportacji, jak i we wrześniu, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka.

Rocznica Deportacji na Sybir, to czas pamięci o wszystkich Polakach, którzy zostali brutalnie wyrwani ze swoich domów i siłą rzuceni na nieludzką ziemię. To smutna, trudna i bolesna historia, którą należy pamiętać. Pamiętamy o tysiącach, którzy nigdy do ojczyzny nie powrócili. O okropnościach, jakie zgotowały naszym rodakom odczłowieczone, stalinowskie metody. Musimy o tej historii pamiętać, aby nigdy więcej się nie powtórzyła.